Hurtig levering fra eget lager Skarpe priser til hobby og erhverv Dansk rådgivning og support

xTool F2

Varenummer: Laser_F2-023

xTool F2

xTool F2 er en kompakt lasergraver til tekst, logoer og personlige motiver. Til kreative projekter og mindre serier på kompatible materialer.

11.709,-

9.367,- ekskl. moms.

Leveringstid: 3-7 hverdage

Lager: 0

Læg i kurven

xTool F2 – hurtig dual lasergraver til metal, træ og personlige produkter

xTool F2 er en kompakt og kraftfuld lasergraver til virksomheder, skilteproducenter, kreative værksteder, makers og iværksættere, der ønsker høj hastighed, præcis lasergravering og stor materialefleksibilitet. Maskinen kombinerer en 15W blå diodelaser med en 5W 1064 nm infrarød laser, så du kan arbejde med både organiske materialer, plast og en lang række metaller. Det gør xTool F2 til en fleksibel løsning til skilte, firmagaver, smykker, merchandise, produktmærkning, prototyper og personaliserede produkter.

Med en maksimal arbejdshastighed på op til 6.000 mm/s er xTool F2 udviklet til en effektiv arbejdsgang, hvor både kvalitet og produktivitet er vigtigt. Det kompakte format gør samtidig maskinen velegnet til mindre værksteder, butikker, webshops, messer og produktionsmiljøer, hvor pladsen skal udnyttes optimalt.

15W diodelaser og 5W IR-laser i samme maskine

En af de største fordele ved xTool F2 er kombinationen af to forskellige lasertyper. Den kraftige 15W diodelaser er velegnet til både gravering og skæring i materialer som træ, MDF, papir, karton, læder, filt og udvalgte mørke akryltyper. Det giver gode muligheder for at fremstille eksempelvis træskilte, dekorationer, prototyper, emballage, navneskilte og personlige gaveartikler.

Den integrerede 5W infrarøde laser med en bølgelængde på 1064 nm udvider anvendelsesmulighederne betydeligt. IR-laseren er særligt interessant til lasergravering i metal og mærkning af eksempelvis rustfrit stål, aluminium, guld, sølv og andre kompatible metaller samt udvalgte plastmaterialer. Dermed kan én xTool F2 bruges til mange forskellige typer kundebestillinger og produktionsopgaver.

Lasergravering med hastigheder op til 6.000 mm/s

xTool F2 er udviklet til hurtig lasergravering og kan arbejde med hastigheder på op til 6.000 mm/s. Det er en klar fordel, hvis du producerer mange personlige produkter, gentager det samme logo på flere emner eller arbejder med mindre produktionsserier. En høj arbejdshastighed kan reducere produktionstiden og gøre det lettere at håndtere flere ordrer i løbet af arbejdsdagen.

Maskinen er derfor oplagt til virksomheder, der vil tilbyde lasergravering som en del af deres sortiment. Du kan eksempelvis fremstille firmagaver med logo, personlige smykker, navneskilte, QR-koder, serienumre, nøgleringe, skilte og merchandise efter kundens egne ønsker.

50 MP kamera til præcis placering af dit design

xTool F2 er udstyret med et indbygget 50 MP kamera, som gør det lettere at placere grafik, tekst og logoer præcist på emnet. Kameraet giver en visuel forhåndsvisning af arbejdsområdet, så designet kan justeres inden graveringen starter. Det er især nyttigt ved små produkter, uregelmæssige emner og opgaver, hvor motivet skal placeres meget præcist.

Kameraet kombineret med autofokus hjælper med at skabe en mere enkel arbejdsgang og reducerer behovet for manuel placering. Det kan både spare tid og mindske risikoen for fejl og materialespild.

Kompakt lasergraver med professionel kapacitet

Det interne arbejdsområde måler 115 x 115 mm, hvilket passer godt til mange mindre produkter og emner. Med kompatibelt udvidelsesudstyr kan arbejdsområdet udvides til op til 400 x 115 mm, hvilket giver flere muligheder for længere materialer og serieproduktion. Den maksimale behandlingshøjde er op til 120 mm, så maskinen kan bruges sammen med forskellige typer produkter og tilbehør.

xTool F2 er samtidig kompakt med mål på cirka 175 x 237 x 334 mm og en vægt på omkring 4,6 kg. Det gør den lettere at integrere på et arbejdsbord og interessant til mobile arbejdsgange, events, messer og butikker, hvor personalisering kan udføres direkte foran kunden.

Hvad kan du lave med xTool F2?

  • Personlige skilte og navneskilte
  • Firmagaver med logo eller tekst
  • Lasergravering på metal og smykker
  • Nøgleringe og merchandise
  • Træprodukter og dekorationer
  • QR-koder, serienumre og produktmærkning
  • Personlige æsker og emballage
  • Prototyper og specialdesign
  • Gravering på læder og kompatible plastmaterialer
  • Mindre serier og ordrebaseret produktion

Velegnet til personalisering og on-demand produktion

Personlige produkter er et oplagt anvendelsesområde for xTool F2. Du kan hurtigt ændre navn, dato, logo, tekst eller motiv fra produkt til produkt. Det gør maskinen interessant for webshops, gavebutikker, skiltefirmaer, smykkedesignere og kreative virksomheder, der ønsker at tilbyde kundetilpassede produkter uden store minimumsordrer.

Lasergravering giver desuden mulighed for at producere efter behov. I stedet for at lagerføre store mængder færdige produkter kan basismodeller opbevares og først personaliseres, når ordren modtages. Det giver større fleksibilitet og mulighed for at udvide sortimentet med mange forskellige designs.

xTool Studio og fleksibel filhåndtering

xTool F2 fungerer sammen med xTool Studio på Windows og macOS. Maskinen understøtter almindelige filformater som SVG, DXF, JPG, JPEG, PNG og BMP, hvilket gør det nemt at arbejde med både vektorgrafik, logoer, billeder og egne designs. Tilslutning kan ske via blandt andet Wi-Fi og USB.

Indstillinger som hastighed, lasereffekt og antal gennemløb skal altid tilpasses det konkrete materiale. Det anbefales at udføre en materialetest, inden det færdige produkt bearbejdes, da tykkelse, belægning, farve og materialets sammensætning kan påvirke resultatet.

Fordele ved xTool F2 lasergraver

  • 15W diodelaser til gravering og laserskæring
  • 5W 1064 nm IR-laser til præcis mærkning af metal og plast
  • Graveringshastighed på op til 6.000 mm/s
  • Indbygget 50 MP kamera
  • Autofokus for lettere opsætning
  • Arbejdsområde på 115 x 115 mm
  • Mulighed for større arbejdsområde med kompatibel udvidelse
  • Kompakt design til værksted, butik og produktion
  • Velegnet til både enkeltprodukter og mindre serier
  • Fleksibel løsning til personalisering og produktmærkning

xTool F2 til virksomheder, makers og kreative producenter

xTool F2 er et stærkt valg, hvis du ønsker en professionel lasergraver, der kan håndtere flere materialetyper uden at optage meget plads. Kombinationen af diodelaser og infrarød laser betyder, at du kan gå fra trægravering og laserskæring til metalmærkning og personalisering i samme maskine.

For virksomheder giver det mulighed for at udvide sortimentet med nye produkter og tilbyde individuelle løsninger til kunderne. For kreative brugere giver det frihed til at eksperimentere med designs, materialer og nye produktidéer. Den høje hastighed og kameraassisterede placering gør samtidig xTool F2 velegnet til en mere effektiv produktionsproces.

Køb xTool F2

Vil du arbejde professionelt med lasergravering, mærkning og personaliserede produkter, giver xTool F2 dig en kompakt løsning med stor fleksibilitet. Kombinationen af 15W diodelaser, 5W IR-laser, høj arbejdshastighed, kamera og autofokus gør maskinen velegnet til både kreative projekter og kommerciel produktion.

Se produktet og køb xTool F2, og udvid dine muligheder inden for lasergravering, laserskæring, metalmærkning og produktion af personlige produkter.

Relaterede Produkter